Hukuk Fakültesi Öğrencilerinin Okuması Gereken Kitaplar


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mydukand/deuhukuk.net/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Hukuk denildiğinde akla koca koca kitaplar gelir. Ki bu oldukça doğru bir görüntü. Her sene en az 8 ana ders alırsınız ve bu derslerin sadece ders kitapları bin küsur sayfadan oluşur. Ama onunla da bitmez. Bunun bir kere başta kanunu (hatta kanunları), pratik kitapları, ders notları vesaire derken fakülte hayatınız okumak ile geçer. Ancak herkes iyi bir okuyucu değildir ya da okuduğunu anlamak her zaman aslında o kadar kolay olmayabilir.

Hepimiz gerek eğitimimiz gerek sosyal hayatımız kapsamında çok sayıda kitap okumuş insanlarız. Günümüzde kitap okuyanların algılama kapasiteleri bile diğerlerine nazaran daha iyi olduğu için aileler sınavda başarılı olmak için okumayı tavsiye ediyor. Benim üniversite sınavına girdiğim yıllarda sınavlar yorum değil bilgi eksenliydi. Hızlı olmak o kadar da önemli değildi. Sadece cevabı ya da cevaba giden yolu bilmen yeterli oluyordu. Oysa günümüzde öğrenciler sadece bilmek değil kısa sürede bilmek ile de yarışıyor. Bu nedenle okuma hızı eskiye nazaran daha önemli.

Bunun ne kadar büyük bir avantaj olduğunu fakültede daha iyi anlıyorsunuz. Özellikle her geçen gün kitaplığınızın belinin ağırlıktan büküldüğünü gördükçe kendinize okuma konusunda daha fazla güvenmeniz gerekiyor. Peki sadece ders kitaplarını okuyarak bir hukukçu olunabilir mi?

Benim ve birçok insanın kanaati elbette hayır. Bir hocamız hukuk mezunu ile hukukçu arasında dağlar kadar fark var demişti. Aradaki dağları ise ufuk ve okuduğu kitapların, düşüncelerinin belirlediğini vurgulamıştı. (direk kendisinden duymuş olmadığım için ismini veremiyorum)

Hukuk eğitimi sırasında öğrenciler tarafından en gereksiz görülen derslerin başında Hukuk Felsefesi ve Sosyolojisi dersi gelir. İtiraf etmeliyim ki benim de en sevmediğim derstir. Ama gereksiz olduğunu bir saniye bile düşünmedim. Doğru bir yaklaşım ile öğrencilerin bu dersi sevebileceğine de inanıyorum. Peki, hukuk felsefesi ne anlatır? Hemen bir Hart, Dworkin, Tanıma Kuralı filan cevabı verebiliriz. Ya da hukuk ile adalet arasındaki ilişkiyi de düşünebiliriz. Hukuk Felsefesi bana göre hukuku anlamaya çalışıyor. Anlamak için ise daha önce anlamaya çalışmış olanlara başvurmamız gerekiyor.

Benim felsefede sevmediğim özelliklerin başında kimsenin yeni bir düşünce ile ortaya çıkmaması geliyor. En kral filozof ( bu da nasıl bir tabir olduysa artık) düşüncülerini kendinden önce düşüncelerini ifade etmiş olan filozofu eleştirerek dile getiriyor. Yani söylediği şu:  “Bakın o öyle demiş ama o iş kesinlikle öyle olamaz. Bir kere bu böyle değil ki o öyle olsun. Ama bence gayduru guppak cemile.”

İşte hukuk eğitimi sırasında A’nın düşüncesi üzerinden B’yi anlamanız gerekiyor. Yani boş zamanlarınızı -ki bir hukukçunun boş zamanı yoktur, iyi değerlendirmelisiniz.

Velhasıl, internette pek çok kitap önerisi bulabilirsiniz. Hatta bazılarında Sherlock Holmes bile vardı. Oysa hukuk çok daha farklı bir alan. Bir hukuk öğrencisinin okuduğu kitaplardan dava takip etmeyi ya da suçlu yakalamayı öğrenmesi değil hukuk nosyonunu öğrenmesi gerekir. Bu nedenle ben de acizane bir liste yapmaya çalıştım. Umarım okur ve faydalanırsınız.

Hukuk Öğrencisinin Okuması Gereken Kitaplar

 1. Nutuk,                 Mustafa Kemal Atatürk
 2. Suç ve Ceza,                                 Dostosyevski
 3. Dava,                                 Kafka
 4. Devlet,                                 Platon
 5. 1984,                 George Orwell
 6. Bülbülü Öldürmek,                 Harper Lee
 7. Baba ve Piç,                 Elif Şafak
 8. Dreyfus Olayı,                 Emile Zola
 9. Savunma Saldırıyor,                 Verges
 10. Diriliş,                 Tolstoy
 11. Simyacı,                 Paulo Coelho
 12. Suçlar ve Cezalar Hakkında, Beccaria
 13. Bir İdam Mahkumunun Son Günü Victor Hugo
 14. Adalet Kitabı                 Halil İnalcık
 15. Yabancı Albert Camus
 16. Sefiller Victor Hugo
 17. Tarihimizle Yüzleşmek Emre Kongar
 18. Reis Bey Necip Fazıl
 19. Ağır Cezalık Anılar Ömer Dedeoğlu
 20. İran’dan Mektuplar Puşkin

Bir önceki yazımız olan İhale Hukuku başlıklı makalemizde Tanıtım hakkında bilgiler verilmektedir.