Ceza Hukuku Özel Hükümler Test 7

 

Ceza Hukuku Özel Hükümler Test 7

0%

1. Tefecilik suçuyla ilgili aşağıdaki ifadelerden hangisi yanlıştır?

Correct! Wrong!

2. Yurtdışından gelen ithal malları gümrükten geçirmeye çalışan A, gümrük muhafaza memurlarının 100 dolar vermezsen bu iş olmaz demesi üzerine yüz dolar vermeyi kabul etmiş ve para çekmek için aracıyla sınıra yakın bir bankamatiğe giderken bir anlık dalgınlık nedeniyle öndeki araca çarparak araçta maddi hasara neden olmuştur. Buna göre gümrük muhafaza memurları ve A açısından sırasıyla aşağıdaki suçlardan hangisi oluşmuştur?

Correct! Wrong!

3. Komşusu K’nın bir kişiyi kaçırıp evinde sakladığını bilen F, durumu yetkili makamlara bildirmemiştir. F’nin eylemi hakkında aşağıdaki ifadelerden hangisi doğrudur?

Correct! Wrong!

4. Aşağıdakilerden hangisi TCK’da düzenlenen “Vücut Bütünlüğüne Karşı Suçlar” arasında yer almaz?

Correct! Wrong!

5. A kendisi hakkında kamu davası açan Cumhuriyet Savcısı S’yi öldürmek üzere gizlice S’nin işyerindeki odasına girer ve yanlışlıkla S zannederek katibi öldürür. A, aşağıdaki suçlardan hangisini işlemiştir?

Correct! Wrong!

Reklam

6. Yayıncı Y, bandrol ücretini yatırması için 40 doları yanında çalıştırdığı M’ye verir. M, Kültür Bakanlığında çalışan tahsilat memuru T ile anlaşır ve bu para ile kendilerine birer cep telefonu alırlar. Ancak Y’nin durumu anlamasından korkan M, T’den söz konusu verginin ödendiği konusunda Y’yi ikna etmek için gerçeğe aykırı bir alındı makbuzu alır ve makbuzu Y’ye verir. Olayda aşağıdaki suçlardan hangisi oluşmuştur?

Correct! Wrong!

7. Dolandırıcılık suçuyla ilgili aşağıdaki ifadelerden hangisi doğrudur?

Correct! Wrong!

8. F, bir futbol karşılaşmasının devre arasında sahaya atlamış, cinsel organlarını göstererek teşhircilik yapmıştır. Buna göre olayda aşağıdaki suçlardan hangisi oluşmuştur?

Correct! Wrong!

9. Denetim görevinin ihmali suçları ile ilgili aşağıdaki ifadelerden hangisi doğrudur?

Correct! Wrong!

10. Aynı kızı seven iki arkadaş S ve P, aralarında bu nedenle çıkan tartışma nedeniyle birbirlerini öldürücü olmayacak biçimde yaralamış ve kaldırıldıkları hastanede yapılan ameliyat sırasında P, anestezi uzmanı A tarafından yapılan yanlış narkoz verilmesi sonucu ölmüştür. Buna göre aşağıdaki ifadelerden hangisi doğrudur?

Correct! Wrong!

Reklam

11. Rüşvet suçunda etkin pişmanlık hükümleri ile ilgili aşağıdaki ifadelerden hangisi doğrudur?

Correct! Wrong!

12. A, öldürmek kastı ile B’ye ateş etmiş ve onu ağır bir biçimde yaralamıştır. Derhal hastaneye kaldırılan B, doktor D’nin yanlış narkoz vermesi sonucu ölmüştür. A’nın cezai sorumluluğu ile ilgili aşağıdaki ifadelerden hangisi doğrudur?

Correct! Wrong!

13. Para karşılığı erkeğe kadın temin etmek suçundan dolayı ahlak bürosunca yakalanan M ile T, Ataköy Polis Karakoluna adliyeye çıkarılması için teslim edildiğinde, grup amiri olarak görev yapan N, polis memuru K’yı şüpheliler ile birlikte adliyeye yalnız göndermiş ve bu nedenle M’nin firarına neden olmuştur. N, aşağıdaki suçlardan hangisinden sorumlu olur?

Correct! Wrong!

14. Zimmet suçu ile ilgili aşağıdaki ifadelerden hangisi doğrudur?

Correct! Wrong!

15. A, Atatürk Havalimanından yurt dışına çıkış yapmak isterken, gidiş katında yapılan kontrol sırasında , pasaportunun 27. Sayfasında yer alan Schengen vizesinin başkalarını aldatacak biçimde sahte olarak düzenlendiği saptanmıştır. A, aşağıdaki suçlardan hangisi ile suçlanır?

Correct! Wrong!

Reklam

16. A, B ve C evlerinde sohbet etmektedir. A, üst katta oturan ve bir kamu kurumunda müsteşar olan D kapıdan geçtiği sırada B ve C’ye “üst komşusu D’nin şerefsiz bir rüşvetçi” olduğunu söyler ve D bu sözleri duyar. A’nın cezai sorumluluğu ile ilgili aşağıdaki ifadelerden hangisi doğrudur?

Correct! Wrong!

17. S, oturduğu yerdeki belediyeye giderek birikmiş çevre temizlik vergisi borcunu ödemek ister. Ancak yemek arası olması nedeniyle tahsilat memuru yerinde olmadığı için borcunu ödeyemeyen S, parayı önceden tanıdığı belediye memurlarından M’ye vezne açılınca yatırması ricası ile bırakır ve belediyeden ayrılır. M parayı yatırmaz ve kendi gereksinimleri için kullanır. Buna göre M, aşağıdaki suçlardan hangisini işlemiştir?

Correct! Wrong!

18. A ve B herkesin gelip gittiği sırada X meydanında alenen cinsel ilişkide bulunmuşlardır. Olayda aşağıdaki suçlardan hangisi oluşmuştur?

Correct! Wrong!

19. A’nın bakkal dükkanına gelen D ve E, A’dan bin dolar para istemiş, eğer vermeyecek olursa boğazına bıçak dayadıkları çırak Ç’yi öldüreceklerini söylemişlerdir. Ç’nin öldürüleceğinden korkan A, istenen parayı vermiştir. Buna göre D ve E aşağıdaki suçların hangisinden sorumlu olur?

Correct! Wrong!

20. Yağma suçu bakımından aşağıdaki ifadelerden hangisi doğrudur?

Correct! Wrong!

Ceza Hukuku Özel Hükümler Test 7
Tebrikler
Sanırım bu dersi geçmeye oldukça yakınsın. Umarım sınavda da burada aldığın notu alabilirsin.
Çalışmalısın
DEU Hukuk Fakültesinde geçme notunun 60 olduğunu düşünürsek bu derse daha iyi çalışman gerektiğini söyleyebilirim. Kaynak ihtiyaçların için ders notları bölümüne bakmayı unutma!

Share your Results:

Ceza Hukuku Özel Hükümler


Dersin Amacı: 

Ceza hukukunda çeşitli özel suç tiplerinin açıklanmasıdır.

Önerilen Kaynaklar
Ana kaynak: Özbek/Kanbur/Doğan/Bacaksız/Tepe; Türk Ceza Hukuku Özel Hükümler, Ankara, 2011

Yardımcı kaynaklar: Özbek/Kanbur/Doğan/Bacaksız/Tepe/Başbüyük/Meraklı; Pratik
Çalışma Kitabı III; Ceza Hukuku Özel Hükümler; Ankara 2011

Tezcan/Erdem/Önok; Ceza Hukuku Özel Hükümler; Ankara 2011
Artuk/Gökcen/Yenidünya, Ceza Hukuku Özel Hükümler, İstanbul 2010

Dersin İçeriği: 

Bu derste kanunun sistematik bölüşümü içerisinde kısım ve bölüm ayırımı göz önünde tutularak önce kısım içerisindeki suçların genel nitelikleri ve özellikleri, daha sonra kanundaki sıra takip edilerek bölümlerin özellikleri daha ayrıntılı olarak ortaya konulmaktadır. Nihayet her bir  bölüm içerisinden bir suç alınarak, bu suç maddi unsur, manevi unsur, hukuka aykırılık unsuru yönlerinden incelenmekte ve bunun yanı sıra teşebbüs, içtima ve iştirak durumlarında farklılık gösteren hususlara değinilmektedir.